Вступ до інформаційних систем
Урок 1Опанування базових понять курсу: база даних, функції баз даних, класифікація баз даних за моделями подання даних, інформаційна система).
Вивчаємо бази даних разом!
Вивчення баз даних на поглибленому рівні можна провадити за програмою "Офісні інформаційні технології" для 8-11 класу (автори Валентина Потієнко та Григорій Гогерчак), схваленою Міністерством освіти і науки України.
Опанування базових понять курсу: база даних, функції баз даних, класифікація баз даних за моделями подання даних, інформаційна система).
Поняття проектування баз даних, огляд етапів проектування. Основні поняття баз даних: предметна область, сутність, об'єкт, атрибут сутності, потенційний та первинний ключ, зв'язок, атрибут зв'язка.
Класифікація зв'язків за ступенем: бінарні, тернарні, унарні зв'язки. Визначення множинності тернарних та унарних зв'язків. Зв'язок типу «загальний вид – різновид»
Побудова концептуальної моделі предметних областей «Водні ресурси», «Кіноіндустрія».
Повторення або опанування основних понять теорії множин: множина, операції над множинами, поняття декартового добутку, поняття відношення, таблиця як відношення, її складові.
Поняття реляційної моделі. Структура та особливості таблиці (поняття полів та записів; поняття ключа таблиці). Відтворення зв’язків різних множинностей та різних ступенів, поняття зовнішнього ключа. Представлення атрибутів зв’язків. Реляційна модель у випадку складеного зовнішнього ключа. Загальний алгоритм побудови логічної моделі предметної області.
Побудова логічної моделі предметних областей «Водні ресурси», «Кіноіндустрія».
Створення, редагування та збереження бази даних у середовищі СУБД. Типи та формати представлення даних у полях таблиці; параметри полів таблиці; поняття індексованого поля; поняття цілісності даних, маски введення, правила перевірки. Поняття порожнього значення. Схема даних; засоби підтримування цілісності даних; параметри об’єднання даних таблиць в межах зв’язку. Каскадне оновлення та видалення даних. Особливості відтворення зв’язків зі складеним зовнішнім ключем. Загальний алгоритм побудови фізичної моделі предметної області.
Реалізація баз даних предметних областей «Водні ресурси», «Кіноіндустрія».
Надлишковість та неузгодженість даних. Поняття та класифікація аномалій оновлення. Поняття функціональної залежності. Процес нормалізації табличної бази даних (оглядово).
Визначення та усунення надлишковостей та неузгодженостей даних в таблиці.
Імпорт даних в таблиці бази даних; особливості імпорту даних таблиць із текстових файлів та табличного процесора. Експорт даних бази даних в решту додатків офісних технологій.
Поняття запиту до бази даних; класифікація запитів. Загальна структура запиту на вибірку. Запити з обчислюваними полями, впорядкування записів.
Побудова умов для відбору записів до результату. Складені умовні вирази.
Побудова умов для відбору записів з використанням порожнього значення NULL. Поняття та особливості тризначної логіки. Поняття шаблону. Вибірка записів за допомогою шаблонів.
Оператори над таблицями: перехресне, внутнішнє, ліве та праве зовнішні об’єднання. Багатотабличні запити.
Операція групування записів таблиці за набором полів. Запити з групуванням. Агрегатні функції. Поняття післяумови.
Прибирання дублікатів у запитах. Обмеження розміру результату.
Поняття підзапиту. Класифікація підзапитів. Використання підзапитів для вирішення задач.
Особливості побудови запитів в Access. Параметричні запити.
Запити на маніпуляцію даними: додавання, модифікація та видалення записів. Запити на маніпуляцію структурою даних: операції над базами даних, таблицями та індексами. Запит на створення таблиці.
Інтерфейс взаємодії бази даних та СУБД з користувачем. Поняття форми; режими подання форми; створення форм за допомогою інструменту Автоформа. Особливості створення форм за допомогою майстра форм. Особливі типи форм (навігація, розділена форма та форма на кілька елементів).
Робота з формою у режимі конструктора; структура форми. Параметри даних форми. Класифікація форм за вмістом. Елементи керування формою у середовищі СУБД; перетворення деяких елементів керування між собою. Додавання та видалення полів форми у режимі конструктора. Поняття прив’язки елемента керування. Особливості роботи з розкривними списками, групами вибору, кнопками. Іменування елементів керування.
Обчислювані поля в формах.
Перевірка даних форм та таблиць: маски введення та правила перевірки.
Опрацювання підлеглих форм.
Аркуш властивостей. Властивості форми, елементів керування, структурних елементів форми. Макет форми. Впорядкування. Колонтитули. Оформлення форми. Тема форми. Робота з графічним оформленням.
Поняття звіту; спільні та відмінні характеристики роботи форм та звітів. Автозвіт, майстер та конструктор звітів. Групування даних в межах звіту. Макет та структура звіту; властивості звіту та його структурних елементів. Виведення звіту на друк.
Поняття події; макросу; макрокоманди. Огляд набору вбудованих макрокоманд Microsoft Access. Класифікація макрокоманд. Поняття макросу даних.
Пошук даних за допомогою фільтру та за допомогою запиту. Макрокоманди SetFilter та Requery
Обробка крайніх випадків. Умовний перехід в межах макросів. Макрокоманда MessageBox
Обмін інформацією між об’єктами системи. Змінні та їх класифікація. Макрокоманди для роботи з тимчасовими змінними.
Коротко про авторів навчальних матеріалів
Автор навчальних посібників та програм вивчення баз даних, автор завдань олімпіад з інформаційних технологій, автор ідеї Інтернет-олімпіади з інформаційних технологій